Mówiąc prostszym, mniej prawniczym językiem, umorzenie egzekucji oznacza, że dłużnik odzyskuje prawo swobodnego dysponowania wszystkim tym, co zostało zajęte przez komornika. Oczywiście chodzi tu o każdą z zajętych rzeczy lub praw.
Postępowanie komornicze to często długi i nieprzyjemny proces. Upadłość konsumencka, ugoda, czy przedawnienia długu wstrzymuje takie postępowanie. Pamiętaj jednak, że umorzenie nie jest spłatą długu i nie uniemożliwia ponowne wszczęcia egzekucji, jeśli jest taka możliwość według prawa. Jako dłużnik również masz prawo złożyć wniosek o umorzenie.
Pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, które może mieć miejsce np. W sytuacji, gdy sąd drugiej instancji uwzględnił zażalenie dłużnika i uchylił klauzulę wykonalności lub gdy postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte bez tytułu wykonawczego. Jeśli komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, można odczekać i ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Robienie tego od razu po umorzeniu ma sens wtedy, gdy pojawiły się nowe informacje o majątku dłużnika.
Niecelowego złożenia wniosku egzekucyjnego lub błędnie wskazanego dłużnika komornik obciąży z tego tytułu wierzyciela jeszcze wyższą kwotą, bo 10% egzekwowanego świadczenia. Można by to było zrozumieć, gdyby ustawodawca objaśniał, co rozumie pod pojęciem niecelowości. Wierzyciele powinni być w takiej sytuacji ostrożni i tuż przed złożeniem wniosku upewnić się, czy przypadkiem dłużnik nie spłacił swojego zobowiązania. Dobrym sposobem na znalezienie majątku dłużnika jest złożenie wniosku o jego wyjawienie do sądu. Posiadanie takich pewnych informacji daje wierzycielowi mocne podstawy do ponownego skorzystania ze wsparcia komornika.
Zasady umorzenia egzekucji na wniosek wierzyciela są regulowane przez art. 825 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z prawem wierzyciel może złożyć wniosek, na mocy którego nastanie umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jeśli sprawa dotyczy egzekucji wszczętej z urzędu, do pozytywnego rozpatrzenia wniosku niezbędna będzie zgoda sądu lub organu, który zażądał prowadzenia działań. Na wniosek dłużnika komornik ma obowiązek
umorzyć postępowanie egzekucyjne, które dotyczy wierzytelności, która uległa
przedawnieniu.
Nasz artykuł wyjaśnia, kiedy dokładnie możliwe jest takie umorzenie. Tłumaczymy również, czy umorzenie postępowania egzekucyjnego na zawsze uwalnia daną osobę od kłopotów z komornikiem. Polskie prawo przewiduje również umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu, np. Podstawą umorzenia czynności komornika z urzędu jest wydanie postanowienia organu egzekucyjnego.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 9
ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. 1(1) kodeksu postępowania cywilnego stosuje się w postępowaniu wszczętym przed
dniem 21 sierpnia 2019 r. Oznacza to, że można taki wniosek o umorzenie złożyć w
sposób skuteczny także w sprawach wszczętych przed dniem 21 sierpnia 2019 r. Jeżeli wierzytelność nie uległa przedawnieniu można rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Choć umorzenie postępowania komorniczego pozwala chronić majątek dłużnika przed egzekucją, warto zdać sobie sprawę z faktu, iż nie kończy ono sprawy zadłużenia względem wierzycieli.
Uchylane są wszystkie decyzje, jakie zostały podjęte w trakcie procedury. Oznacza to na przykład zwolnienie rachunków bankowych zajętych, gdy toczyło się postępowanie komornicze. Najprościej mówiąc, umorzenie egzekucji jest procedurą, która kończy działania komornika. Dochodzi do niej w momencie, gdy nie ma możliwości zaspokojenia wierzyciela, czyli odzyskania długu. W takiej sytuacji dłużnik i wierzyciel ma 7 dni na złożenie zażalenia bezpośrednio do komornika.
Obowiązują przepisy, które dają więcej możliwości umorzenia postępowania przez samego komornika, chwilówka na 60 dni a więc z urzędu. Wniosek o umorzenie egzekucji może złożyć także wierzyciel lub dłużnik.
Jeśli nie wiesz, jak napisać wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, wzór pisma możesz pobrać z internetu. Pisma dotyczące umorzenia egzekucji alimentów i w administracji, czy też przykładowy wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego i obciążenie kosztami wierzyciela. Zgodnie z Art. 825 Kodeksu postępowania cywilnego urząd komornika musi zaprzestać działania, jeśli wierzyciel złoży do sądu odpowiedni wniosek o zakończenie sprawy.
Organ egzekucyjny nie prowadzi postępowania, ale te czynności, których dokonał, pozostają w mocy. Ściągnięte kwoty trafiają natomiast na rachunek depozytowy.
Możliwe jest co prawda działanie, ale ma ono charakter lekkiego wpływu na podjęcie działań przez komornika. Chodzi mianowicie o złożenie skargi do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa konkretny komornik sądowy.
Terminy przedawnienia zostały skrócone, a przepisy nastawiono na ochronę konsumentów. Jeżeli inne metody zawiodły, następnym krokiem jest zajęcie nieruchomości. Komornik oszacowuje wartość nieruchomości, a następnie doprowadza do jej zlicytowania. Ze względu na wysokie koszty ten sposób na odzyskanie wierzytelności, metoda ta nie opłaca się w przypadku niskich, kilkutysięcznych długów. Nie ma jednak formalnych ograniczeń, aby nawet przy niewielkim zadłużeniu zająć nieruchomość. Najczęściej powodem umorzenia jest brak majątku dłużnika. Warto więc najpierw przekonać się, że taki majątek się pojawił np.
Dług może zostać umorzony częściowo lub w całości, a wszystko zależy od okoliczności. Ustawodawca jeszcze w jednej sytuacji stoi po stronie komorników.
Wniosek o umorzenie może złożyć również osoba, przeciwko której skierowano postępowanie, a która w rzeczywistości nie jest dłużnikiem. Aby złożyć wniosek o umorzenie egzekucji, należy przygotować odpowiednie dokumenty i skierować je do właściwego sądu. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego dłużnik ubiega się o umorzenie oraz dowody potwierdzające jego argumentację.
Bardzo ważne jest w takim piśmie prawidłowe oznaczenie sprawy (warto podać sygnaturę), podanie danych wierzyciela i dłużnika, a także dokładne uzasadnienie wniosku. Jeśli to konieczne, należy także dołączyć do pisma stosowne dokumenty np. Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu może mieć miejsce w przypadku małżeństw ze wspólnotą majątkową, gdzie jedna osoba prowadzi działalność i ma zaległości, np. Do umorzenia może dojść w stosunku do majątku drugiej osoby, która zarządza swoim majątkiem prywatnym.
Oznacza to, że umorzenie postępowania egzekucyjnego nie może mieć miejsca w innych sytuacjach. Dotyczy to obydwu wariantów umorzenia, czyli z urzędu lub na wniosek wierzyciela albo dłużnika. Prawo przewiduje umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela lub osoby, przeciwko której prowadzona jest egzekucja, a która faktycznie nie jest dłużnikiem. Jeśli komornik prowadzi egzekucję w sposób sprzeczny z obowiązującymi przepisami, sąd również może zobowiązać go do umorzenia postępowania wyrokiem. W sytuacji rozdzielności majątkowej, gdy zamiast prowadzić egzekucję wyłącznie z majątku dłużnika, komornik dokonuje zaspokojenia wierzycieli z majątku współmałżonka. Komornik sądowy pojawia się wówczas, kiedy istnieje wobec dłużnika tytuł wykonawczy.